Zdroj obrázku: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/fenek-vulpes-zerda-lisek-pustynny/

Fenek berberský aneb nejmenší psovitá šelma na světě

15.05.2023 / Tereza Kepková / Zajímavosti

Plyšový mrňousek s obrovskýma ušima, které by mohly nadnášet celou jeho váhu? Uhodli jste správně. Jedná se o fenka berberského, nejmenší lišku na světě.

Tento plyšáček, o kterém se jako o plyšovém zvířátku skutečně hovořit dá vzhledem k jeho velikosti, vás překvapí nejen svojí perfektní adaptací v poušti, ale také jste zřejmě netušili, že takovou pouštní lišku lze chovat i zde v České republice. A to jak v zoo, tak jako domácího mazlíčka! Fenek je pozoruhodným zvířátkem, je totiž menší než kočka domácí s vahou pouze okolo jednoho kilogramu a jeho nevyčerpatelná studnice energie by za chvíli unavila i vás. Vzhledem k jeho nepatrnosti a dobrému maskování vám skáče po hlavě, aniž byste si to uvědomili. Dokáže totiž vyskočit až 70 cm do výšky a více než jeden metr do dálky. Zároveň je velmi pohyblivý a hravý, proto pozorovat fenka při náhlém výdeji energie, by vás hned tak neomrzelo.

Zdroj: https://fenek.estranky.cz/fotoalbum/fenek5.-.html

Myšička s plachtami místo uší

Přestože dosahuje délky těla od 24 až po 40 cm, bez povšimnutí nemůžete nechat jeho nadměrně velké uši, jimiž jsou fenci typičtí. Nejsou to ale pouze uši, dosahující délky až 15 cm, které jsou vzhledem k jejich velikosti znatelně objemnější. Je to také jejich huňatý ocas, jehož délka se pohybuje nejčastěji okolo 15 až 31 cm a který pak tvoří zhruba 60% jejich velikosti. Když je řeč o typickém znaku fenka, kterým jsou uši, nedosahují takových rozměrů jen tak pro nic za nic. Jejich hlavní funkcí totiž není ulehčit nám lidem rozpoznat tento druh lišky, ale především fenkovi umožňují velmi jemný sluch a zároveň fungují jako taková přenosná klimatizace. Ochlazování těla má na starosti ušní boltec, fungující jako tepelný výměník. Mezi další typické znaky patří skvěle vyvinutý zrak, díky němuž je fenek schopen se orientovat i v šeru. Srst má kupodivu poměrně hustou plavě zlatavou a tlapky mu před rozpáleným pískem chrání vlastní srst, která v podstatě slouží jako ponožky.

Zdroj: Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/nejmensi-lisky-maji-potomky-a-uz-je-ukazaly-20190301.html

Jak fenek přežívá pobyt v poušti?

Naprosto s přehledem. Dokáže si vystačit na Sahaře v písčitých dunách, ale nejraději obývá lehce travnaté oblasti, kde se snadno hledá bezpečný úkryt před predátory, kterými jsou například hyeny, šakalové nebo divocí psi. Vegetace však lištičce neslouží pouze jako úkryt, ale čerpá odsud i materiál na vystlání vlastních nor, které běžně obývá nebo travnaté oblasti využívá jako zdroj vody a potravy. Protože je fenek liška, nikoliv vlk se samotářskou povahou, jedná se o komunikativní přátelské zvíře, žijící v tlupách. Málokdy to bývají náhodní jedinci, většinou takovou běžnou tlupu fenků tvoří rodina, kde se společně cítí nejbezpečněji. Své teritorium si jako pravé psovité šelmy označuje močí a trusem, kde se přes den kromě nepřátel ukrývá také před vedrem. Není divu, že fenek je aktivní hlavně v noci, kdy loví drobnou zvěř, například ještěrky, drobné hlodavce, ptáky nebo hmyz.

Zdroj: https://www.extra.cz/napadlo-vas-nekdy-jak-jsou-lisky-bozi-tady-je-6-nejlepsich-druhu-z-celeho-sveta

Pobyt fenků v mírném pásu

Jedno z dalších již uvedených prostředí, kde fenci vedou svůj hravý život, bývají v Evropě buď zoologické zahrady, nebo s lidmi v domácnostech. Zní to jako úžasný typ na domácího mazlíčka? Možná, kupodivu cena není takový problém, rozmezí se pohybuje mezi 5 000 až 15 000 korun, což se zdá být až neuvěřitelně málo, vzhledem k běžným cenám domácích miláčků. Ovšem najít vhodný prověřený inzerát už taková hračka není. U fenka je též nutno míti na paměti ohroženost jeho druhu. U nás je třeba dodržovat omezení plynoucí z vyhlášky č. 75. /1996 Sb., která chrání zvířata na pokraji vyhynutí před týráním. Fenek též patří do úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů CITES. Kromě tohoto háčku je fenek velmi přátelský k lidem a snadno si navykne na naše domácí prostředí. Zároveň je učenlivý a lze jej naučit i na kočičí záchůdek. Tak co? Zamýšlíte se nad koupí této lištičky, nebo si jako většina milovníků psovitých šelem pořídíte raději pejska?

Tereza Kepková

Víc o autorovi...