Zdroj: Voice of America

Great-a Thunberg a týden klimatu v New Yorku

29.09.2019 / Oldřich Neumann / Ze zahraničí

Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová během svého proslovu na klimatickém summitu v UN (United Nations – Organizace spojených národů) několikrát okřikla zástupce a vůdce téměř všech zemí světa větou: „How dare you?“ („Jak se opovažujete?“)

Studenti nejčastěji středních a vysokých škol po celém světě vycházejí do ulic stávkovat za globální klima. Iniciátorka studentské stávky Fridays For Future s datem 20. září 2019 tentokrát ale nestojí se svým ikonickým transparentem s nápisem: „SKOLSTREJK FÖR KLIMATET“ před budovou Parlamentu Švédského království, nýbrž v čele průvodu stávky za klima v New Yorku. Právě zde totiž o pár dní později startuje Týden klimatu New York City.

Greta Thunberg po příjezdu do New Yorku / abcNEWS

Na pravděpodobně nejdůležitější události informující širokou veřejnost formou workshopů, summitů a přednášek od ekologických špiček světa o krocích potřebných k zastavení změn klimatu pochopitelně nesmí světově nejvýraznější ekologická aktivistka chybět. Od svého příjezdu do New Yorku, pro který Greta zvolila speciální jachtu, která po sobě nezanechává žádnou uhlíkovou stopu je vytížena rozhovory a tiskovými konferencemi. Jinak tomu není ani od pondělního startu Týdne klimatu. V 10 hodin ráno místního času začíná jedna z jeho nejdůležitějších akcí – osmihodinový summit s hlavami a zástupci světových národů v sídle OSN (ČR zastupují premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec).

Zasedací síň valného shromáždění OSN během klimatického summitu / UN News

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval světové vůdce ke konkrétním činům v boji s klimatickými změnami. Kromě něj dostali prostor k vyjádření například také německá kancléřka Angela Merkelová, která prohlásila, že Německo zdvojnásobí příspěvek do fondu OSN na pomoc méně rozvinutým zemím v boji s klimatickými změnami. Francouzský prezident Emmanuel Macron svým kolegům připomněl, že snaha o zastavení změn klimatu by měla být zahrnuta i do obchodních a finančních politik jednotlivých států. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zdůraznila, že boj proti zlepšení globálního prostředí bude úspěšný jen tehdy, zlepší-li se blahobyt všech lidí, i těch nejzranitelnějších. Česko také dostalo prostor k vyjádření, ale premiér Andrej Babiš ho odmítl a poukázal na to, že Česká republika dodržuje závazky z pařížské klimatické konference z roku 2015 a naopak země, které sliby neplní, prostor ke stanovení dalších klimatických výzev dostaly.

Patrně nejočekávanější proslov summitu pronesla ve čtyřech minutách právě Greta Thunbergová. „To je všechno špatně. Neměla bych tu být, měla bych být ve škole, na druhé straně oceánu. Jak jste mohli? Vašimi prázdnými slovy jste mi ukradli mé sny a mé dětství,“ dodala třesoucím se hlasem. Mladí lidé ale podle ní již začínají „rozumět zradě“ politiků. „Jestliže nás necháte na holičkách, nikdy vám to neodpustíme,“ vzkázala světovým vůdcům. „Změna ale přichází, ať se vám to líbí, nebo ne.“ uzavřela.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při svém proslovu na valném shromáždění OSN / Aktuality.sk
Greta Thunberg při svém proslovu na klimatickém summitu v OSN / NME

Titulní obrázek / Voice of America

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Oldřich Neumann

Víc o autorovi...