
AimtecHackathon 2022
Od pátku 6. 5. do soboty 8. 5. jsem se zúčastnil se svým týmem z robotiky soutěže AimtecHackathon 2022. Jedná se o plzeňský hackathon, pořádaný firmou AIMTEC, při kterém soutěžilo 7 týmů (které daly dohromady 46 účastníků) po dobu 40 hodin v budově Moving Station. V tomto článku bych vám rád napsal trochu více o celé akci.
Hackathon jako pojem samotný:
Hackathon, je druh akce ve které programátoři společně s grafiky a webdesignéry pracují buď na zadaném nebo volném projektu. Funkce projektu je většinově vzdělávací, avšak někdy projekt natolik zajímavý, že bývá zrealizován do samotného startupu. Týmy se snaží do určitého času dodělat svůj projekt, který následně předvedou porotě, která posoudí jaký tým soutěž vyhrál. Pojem vznikl sloučením slov „hacker“ a „maraton“.
Avšak zpátky k hackathonu plzeňskému. Ten byl rozdělený na 3 části: HackIT, TechTalks a YoungHackers. HackIT byl 40hodinová výzva, při které měly jednotlivé týmy splnit volně zvolený projekt, takže prakticky samotné jádro Hackathonu. TechTalks byly technologické přednášky o tématech z oboru programování, tento rok se přednášelo o budoucnosti autonomního doručování, vývoje autonomních robotů, analýze zvuku jako pomoc pro veřejnou bezpečnost a Deepfakes. A následně akce jménem YoungHackers, která měla přiblížit programování dětem.
V Akci samotné bylo také hodně zajímavých hardwarových kousků, jako např. robot Spot od firmy BostonDynamics (který pak následně jeden tým naprogramoval k nošení pití), využití všech služeb od AWS (Amazon Web Services), roboty DJI Robomaster (které dokázaly i střílet!), VR, Intel RealSense camera, Amazon Alexa, atd.

Akce měla i speciální návštěvníky, a to byli studenti univerzity z Chamu, kteří byli původem z Indie a Jemenu. Právě díky tomu se Hackathon uskutečňoval především v angličtině.
První den hackathonu probíhal poklidně, protože se týmy rozkoukávaly v novém prostředí a vybíraly si projekty. Po příjezdu jsme dostali trička (která jsme si samozřejmě okamžitě vzali na sebe). Poté, co všechny týmy dorazily na místo, byla oficiálně zahájena akce sérií přednášek o technologiích a také přednášce od Tomáše Cironise ohledně zakládání startupů a jejich rizicích. Následně jsme měli hodinu a půl na sestavení týmů a představení nápadů, a od 22:30 (ano, správně, nejlepší nápady přicházely právě v noci) začalo programování. Musím říci, že za celé 3 dny jsem díky nebývalému stresu a neustálého chrápání ostatních dobře spících členů naspal celkem asi 45 minut. Kvalitě spánku nepřidal ani Spot robot, který měl potřebu neustále někde chodit a podupávat. 🙂 Celkově to byla neuvěřitelná akce, plná inspirujících nadšenců, novinek, ke kterým bychom se jinak nedostali a skvělého týmu organizátorů a mentorů.






Previous
Next
Projekty týmů:
Tento hackathon byl založen na tématu autonomie, ale i přesto spoustu týmů pracovalo na projektech jiného typu. Projekty byly tento rok vskutku různorodé, mezi nimi byly: autonomní ovládání Spot robota k tomu, aby nosil pití, fundraising webovou aplikaci ve které se dá chatovat, školní docházkový systém pomocí chytré kamery, program který dokáže mapovat prostředí (který by se měl využít k autonomnímu roznášení balíků po skladu). Náš tým přišel s inovativní myšlenkou ovládání počítače flétnou, což by prakticky fungovalo jako I/O device. Tento projekt vyžadoval kombinaci neuronových sítích, zpracování obrazu kamery a zvuku. I přesto, že jsme se hackathonu zúčastnili poprvé a zároveň jako nejmladší tým, byli jsme velice překvapeni, že jsme se s naším projektem umístili ve volbě porotců na 2. místě a dokonce na 1. místě z volby publika, což bylo dokonalou odměnou a uznáním za naší práci. Některé kódy projektů se mi povedly najít.
Kód pro Spot robota pomocí AWS
Kód pro Spot robota pomocí počítačového vidění
Kód pro ovládání počítače flétnou
Dle mého názoru se tento hackathon povedl a doopravdy to považuji za velmi zajímavou a užitečnou zkušenost. Při této akci se také naučíte posunout svůj spánkový režim do větších limitů, naštěstí však máte k nabídce neomezené množství čaje, energetických nápojů, internetu, mentorů (kteří jsou zaměřeni na různé obory programovaní) a také i jídla. Jediné co programátor potřebuje k životu. Doporučuji a těším se na příští rok!

Chcete-li se dozvědět víc: hlavní stránky hackathonu, facebook aimtecu
