Finsko - 31. člen Severoatlantické aliance

28.04.2023 / Anna Volfová / Politika, Ze zahraničí

Finsku byl jednohlasně schválen vstup do NATO a skončila tak i jeho mnohaletá nestrannost a neutralita. Spolu se Švédskem si po ruské invazi o členství zažádalo kvůli obavám o svou bezpečnost – proč ale pouze Finsku byla žádost přijata?

Finsko členem NATO

O tom bylo rozhodnuto v momentě, kdy turecký parlament jednohlasně odhlasoval vstup Finska do NATO. Byl to poslední stát dělící zemi tisíci jezer od jejich cíle od chvíle, kdy s členstvím souhlasilo většinou hlasů i Maďarsko. Finsko se tak mohlo oficiálně v úterý 4. dubna 2023 stát 31. členem Severoatlantské aliance. Na vstup Švédska to zatím ale nevypadá.

Finsko ano, Švédsko ne?

Proti vstupu Švédska do NATO stojí dva státy již zmíněné u přijetí Finska – Turecko a Maďarsko. Maďarsko vydalo prohlášení, že neudělají žádný krok pro přijetí Švédska, dokud se v tomto směru nevyjádří kladně i Turecko, v rámci ‚zachování dobrých vztahů‘, dalo by se říci. Turecko má hned několik podmínek, za nichž by bylo ochotno na vstup Švédska přistoupit. Dle Turecka Švédsko neplní dostatečně požadavky ohledně financování teroristických organizací, propagandy a náboru členů teroristických organizací na švédském území. Vymezilo se také proti tomu, že umožňuje protesty proti islámu a pálení pro muslimy posvátné knihy korán. Vyjádření bylo jasné – dokud Švédsko „nezaručí respekt k islámu“, nemá s podporou Turecka počítat.

Co s sebou Finsko přináší

Pro Finsko je benefit vstupu do NATO jasné – větší bezpečnost před Ruskem, se kterým sdílí hranici dlouhou cca 1300 km. Co ale Finsko může nabídnout jsou moderní ozbrojené složky – dělostřeleckou kapacitu má například největší v západní Evropě. K tomu navíc v případě války může mít ohromné číslo vojáků. Spolu s vysoce rozvinutou ekonomikou a obecnou moderností země lze tedy říci, že pro Severoatlantskou alianci bude více nežli posilou.

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Anna Volfová

Víc o autorovi...