Zemětřesení v Turecku a Sýrii

07.02.2023 / Veronika Čipryč / Ze zahraničí
Zdroj: https://time.com/6253208/turkey-earthquake-syria-updates/

Ve včerejších brzkých hodinách došlo na území jižního Turecka a sousední Sýrie k rozsáhlým zemětřesením. Počty nalezených obětí stále stoupají, ale aktuální číslo se pohybuje kolem pěti tisíc. Dá se očekávat, že cifra ještě poroste, protože záchranářským týmům bude trvat nejméně několik dní, než se jim podaří prohledat poškozené oblasti.

První otřesy nastaly kolem 4. hodiny ráno místního času se silou 7,8 stupně Richterovy škály. Zatímco se během dopoledne záchranářské oddíly začaly pouštět do práce, další zemětřesení, tentokrát o hodnotě “pouhých” 7,6 stupně mělo své ohnisko nedaleko od epicentra prvního zemětřesení. V zemi se zřítilo přes šest tisíc budov (zdroj AFAD). První z otřesů měl navíc ohnisko zhruba tři kilometry od města Gaziantep, které má samo o sobě přes dva miliony obyvatel.

Evropské středomořské seismologické středisko oznámilo, že během noci na dnešek došlo k třetímu silnému zemětřesení, tentokrát v centrální oblasti Turecka o síle 5,6 stupně. Tyto otřesy byly seismology očekávané jako důsledek prvních dvou silných zemětřesení.

Ačkoliv se většina pozornosti vztahuje zejména na postižené Turecko, ani Sýrie z toho nevyšla nejlépe. Právě oblast poblíž Tureckých hranic je totiž místem, kde žijí miliony Syřanů, kteří uprchli ze svých původních domovů v důsledku tamní občanské války. Zdravotnická a dopravní infrastruktura, která ani předtím nebyla v dobrém stavu, tuto situaci zvládá stěží, místy vůbec.

Humanitární pomoc zasaženému Turecku příslíbilo mnoho zemí a to včetně České republiky. Političtí představitelé vyjádřili svou soustrast, zejména na Twitteru zveřejnili kondolence zaslané tureckému prezidentovi, který vyhlásil v zemi sedmidenní smutek. Hasičské specialisty vysílají sousední Bulharsko i Řecko, dále také Dánsko. Česko již během včerejšího odpoledne vyslalo tým USAR o 69 členech, který je speciálně vyškolený právě na zachraňování ze sutin. Součástí hasičského týmu jsou i kynologové a lékaři.

 

Proč došlo k zemětřesení?

Turecko, ležící na pomezí hned několika litosférických desek, je k zemětřesením velmi náchylné. Z docela nedávné historie můžeme vybrat například rok 1999, kdy si otřesy vyžádaly životy osmnácti tisíc lidí. Ve východní části Turecka došlo před téměř dvanácti lety k zemětřesení o síle 7,2 Richterovy stupnice a o život tehdy přišlo přes šest tišíc obětí. Podle odborníků bylo včerejší zemětřesení nejsilnější nejméně za posledních sto let, kdy se otřesy měří podle přístrojů.

Čas, který mají skupiny záchranářů se neodvratně krátí, a šance na přežití lidí, jež jsou zavaleni sutinami budov, se každou hodinou snižuje. Rychlou pomoc navíc také výrazně komplikuje špatné počasí, sněžení a chladné teploty. Mnozí, kteří přišli o své domovy i blízké, neměli kam jít, a tak se noc snažili přečkat pod širým nebem, případně uvnitř muslimských mešit. Ale ani tam nebyli plně chráněni před teplotami blížícími se k nule stupňů celsia.

 

Jak funguje měření Richterovou stupnicí?

Měřítko, vytvořené americkým vědcem, které logaritmicky popisuje sílu otřesu. Škála nemá zavedenou spodní ani vrchní hranici, nicméně nejsilnějším zaznamenaným otřesem bylo zemětřesení v Chile s hodnotou 9,5, kdy následná vlna tsunami poškodila dokonce i Japonsko, vzdálené přes celý Tichý oceán. Odhaduje se, že srážka s planetkou nebo asteroidem měla hodnotu 11 a zhruba před 66 miliony let započala hromadné vymírání druhů. To ale nemusí být důvod k panice pro dnešní obyvatele této planety, protože i zemětřesení překračující hodnotu 7 se objeví na místech střetu litosférických desek několikrát do roka, z nichž se drtivá většina stane na oceánském dně.

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Veronika Čipryč

Víc o autorovi...