Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Netanjahova reforma, aneb. co se děje v Izraeli?

15.04.2023 / Daniel Pojhan / Politika, Ze zahraničí

Předpokládám, že většina z vás určitě ze zpráv slyšela o násilných protestech v Izraeli, které teď procházejí celou zemí. Co se stalo, že museli obyvatelé Izraele vyjít do ulic? Jaký krok podnikla vláda Izraele natolik, že mezi sebou znovu pobouřila parlament a následně i lid?

Reformy?

I přesto, že jsme si doteď mysleli, že Izrael je demokratická bašta na středním východě (já to tak předpokládal), teď se její soudní systém zmítá v ohrožení. K tomu, abychom pochopili politický chod Izraele se pojďme vrátit v čase, abychom si řekli, co by správně demokratická země při svém založení dělat neměla.

Ústava, která není psaná a jednokomorový parlament

První problém Izraele, který sahá až do jeho založení (1948),  bylo vytvoření ústavy jakožto nějaká formy regulace moci. Problém je to, že přesně v té době se v Izraeli začínají rýsovat dvě naprosto odlišné názorové skupiny, které se nedokázaly na ústavě nijak shodnout, protože židovská menšina odmítala dokument, který by měl větší autoritu než židovské náboženské texty. Tohle se samozřejmě parlament snažil vyřešit kompromisem, který by dovolil několik nepsaných zákonů které by představovaly ty ústavní. Tohle však nedělá zdaleka takový problém, jako spíš to, že Izrael nemá dvoukomorový parlament.

Dvoukomorový parlament je vlastně koncept který se např. nachází u nás v České republice. Máme zde Senát a Poslaneckou sněmovnu, a i přesto, že dost lidí nadává na Senát a jeho účel v legislativním systému, stále musíme brát v potaz to, že senát má důležitou roli v přijímání zákonů. (viz. graf z www.psp.cz)

Bohužel tohle Izrael nemá, díky tomu zde vlastně není jakási „validace“ daného zákonu v legislativním procesu. A vzhledem k tomu, že vládnoucí strana má většinu v poslanecké sněmovně, není pak problém protlačit zákon, který by se dané straně nejvíce hodil.

Pojďme však zpátky do současnosti

Naštěstí je v Izraeli Ústavní soud (stejně jako v každé jiné demokratické zemi), který je vlastně jakási pojistka k tomu, aby se neprohlasoval zákon který je v rozporu s demokratickými hodnotami. Teď se však v Izraelském parlamentu projednává reforma, která by omezila ústavní soud a umožnila by přehlasování parlamentem.

Nejzákladnější body reformy tak jsou:

  • Možnost přehlasovat rozhodnutí ústavního soudu.
  • předseda ústavního soudu bude mít možnost rozhodnout, jaký soudce bude projednávat jaký zákon.
  • do funkce předsedy ústavního soudu by mohl být jmenován člověk, co v tomto soudním orgánu nikdy nepracoval.

 

Už tyto samotné body zní dosti hrozivě, protože dovolují izraelské vládě manipulovat se soudy. Zároveň vláda nedávno odvolala izraelského ministra obrany, který ostře kritizoval reformu. Několik těchto kroků izraelské vlády už stačilo k tomu, aby izraelští obyvatelé vyšli do ulic a začali protestovat proti krokům vlády. Díky tomu, že protesty obyvatelstva a zároveň odvolání ministra obrany měly dosti velký vliv na stabilitu Izraele a jeho obranyschopnost v pásmu Gazy, který využili útočníci z teroristické organizace Hamás a vypálili několik raket na cíle nacházející v Izraeli, přičemž několik z nich zasáhly své cíle. A už vůbec politické situaci mezi Izraelem a Palestinou nepomohly další razie v mešitě Al-Aqsa, kde se zrovna v tuhle dobu slaví muslimský svátek ramadán.

Naštěstí vláda nachvíli návrh reformy odložila a ministra obrany povolala zpátky do funkce. Ale nebude trvat dlouho, kdy se Izrael zase ocitne na rozcestníku mezi demokratickou a totalitaristickou vládou.

Mladý energický a nadějný mladý muž se zářivým úsměvem

Daniel Pojhan

Víc o autorovi...