Zdroj obrázku: https://whereistheline290622835.files.wordpress.com/2019/06/issei1.jpg

Issei Sagawa: Bizarní příběh kanibala, který se stal food kritikem

05.06.2023 / Jakub Cízler / Popkultura

Lidské osudy jsou různé a neustále se obměňují. Nikdy nemůžete tušit, co s vámi bude za několik let. Přesně to je i případ Isseie Sagawy, Japonce, který zavraždil mladou studentku a poté ji i pozřel.

Kanibal z Kobe. I to je přezdívka tohoto muže. Sagawa nebyl rozhodně žádný chudák. Narodil se do bohaté rodiny, díky čemuž se mu dostalo i dobrého vzdělání. Byl finančně zabezpečen a nestrádal, jelikož měl zámožné rodiče. V roce 1977 odletěl studovat do Francie, jelikož chtěl získat titul Ph.D v literatuře na tehdejší prestižní pařížské univerzitě – Sorbonně (Dnes už pod názvem Pařížská univerzita). Vše vycházelo podle plánu, dokud mu cestu nezkřížila nizozemská studentka Renée Hartevelt, pro niž se toto setkání stalo osudným a později by ho zřejmě litovala, kdyby se jí ta možnost vůbec naskytla.

Sagawa nebyl příliš sebevědomý a jak později uvedl, připadal si škaredý a neschopný, což mu jistě nedodávalo na sebejistotě. Věřil, že dívka jako byla Renée, by o něj neopřela ani kolo a proto si ji vybral jako svou oběť. Prý si ji zvolil kvůli její kráse a zdraví, které sám postrádal. Prý chtěl jejím pozřením tyto hodnoty vstřebat.

Harteveltová byla pozvána na večeři do jeho bytu v roce 1981. Sagawa ji nalákal s výmluvou, že potřebuje pomoci s překladem německé poezie. K této skutečnosti ji Sagawa požádal, aby začala z knihy předčítat básně. Tyto verše byly to poslední, co viděla. Sagawa k ní přistoupil a střelil ji puškou zezadu do krku. Poté mohl uskutečnit svůj plán a Harteveltovou si vychutnat jako velké menu z McDonalds. Pokusil se jí zakousnout do zadnice, nicméně později usoudil, že takto to nepůjde a vydal se na výběr vhodného nože do obchodu. Nicméně než se pustil do porcování svojí kořisti, s mrtvým tělem předtím souložil. Sagawa svou oběť údajně konzumoval dva dny a ostatky se poté snažil odhodit do odlehlého jezera, kde už na něj čekala policie.

 

 

Výpovědi o činu a jak to bylo dál?

Sagawa uvedl, že při spáchání vraždy omdlel, jelikož se lekl. Nicméně když se probral, pokračoval ve svém plánu. Dále také vyjádřil své žasnutí nad barvou tuku, který má prý kukuřičné zbarvení. Jako třešničkou na dortu dodal, že prý lidské maso chutná jako tuňák.

Issei měl bohaté rodiče a právě díky tomu dostal kvalitního obhájce, díky němuž se soud tahal dva roky. Nakonec ze všeho vyvázl beztrestně, jelikož ze soudu vyšlo najevo, že je duševně nemocný a byl umístěn do psychiatrické léčebny. Jeho příběh byl poté značně medializován. Vycházela řada knih, psaly se články, vyšly dokumenty a jelikož se záhadným způsobem stal populární, byl následně vydán do Japonska. Jelikož však Francie odmítla vydat soudní materiály, musel být na základě japonských zákonů propuštěn, což ho roku 1986 vyplavilo zpět do normálního světa a ocitl se tak na svobodě.

Kanibal food kritikem a celebritou

Sagawův příběh byl, jak už jsem uvedl, značně medializován. Po propuštění se setkával jak s vlnou přízně, tak nenávisti, nicméně ho to nezastavilo a rozšiřoval o sobě povědomí dál. V devadesátých letech vydával knihy, stal se hostem mnoha talk show, zahrál si ve filmu a dokonce se stal i food kritikem. Byl prostě celebritou. The Rolling Stones na jeho motivy dokonce nahráli píseň Too Much Blood.

Issei zemřel 24. listopadu roku 2022 na zápal plic. Pro některé se do historie zapsal jako brutální vrah, pro jiné zase jako celebrita.

Jakub Cízler

Víc o autorovi...