ChatGPT: dobrý pomocník, nebo náznak hrozby?

04.02.2023 / Daniel Pojhan / Vědecké události

Poslední dobou internetem trenduje velmi zajímavá umělá inteligence vydaná organizací OpenAI. I přesto, že byla vydaná relativně nedávno, se prakticky hned stala nejzajímavějším tématem. Za poslední měsíce si s tímhle programem pohrály miliony lidí z různých profesí. Jako například studenti, pro které dokáže ChatGPT napsat třeba slohovou práci.

OpenAI? ChatGPT?

O ChatGPT jste určitě slyšeli, pokud jste teda nežili pod kamenem nebo nemáte doma zavedený internet. I přesto zde stručně shnu, o co se jedná:

OpenAI, nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence, patřící mezi špičkové instituce pro vývoj v oboru AI, si vytyčila za cíl „pokračovat ve výzkumu umělé inteligence s pozitivním dopadem na lidstvo“. Mnoho zaměstnanců OpenAI se totiž obává že by mohla přijít situace, ve které lidstvo ztratí moc nad vývojem AI a dostane se do bodu ve kterém přijde vyhynutí lidské rasy.

ChatGPT, nejnovější a nejsilnější model zpracování přirozeného jazyka    (NLP – natural language processing), postaven na architektuře GPT-3 (dodnes nejlepší transformer na zpracování řeči). Samotná neuronová síť má něco okolo 80-100 miliard neuronů a 175 miliard synapsí (propojení neuronů), přičemž lidský mozek má okolo 86 miliard a 100 bilionů synapsí.

Do budoucna se plánuje vydat model GPT-4, který by se měl stát nejsilnější neuronovou sítí, s 100 biliony synapsí, tím pádem by se poprvé kapacita umělé inteligence rovnala té naší.

Nutno připomenouti, ChatGPT se trénoval offline pomocí dat z internetu (offline learning – neuronová síť se trénuje pouze jednou a pak už se přímo dává do produkce, online learning – trénuje se postupně na datech, učí se prakticky pořád), dataset měl přibližně 570 GB textu z knih, webu, vědeckých článků a wikipedie.

Je jich víc

ChatGPT není jediná, která přinesla automatizaci do našeho života. Postupně si můžeme všimnout dalších neuronových sítí, každá pomáhající v jiném oboru. Pár z nich tady také zmíním:

DALL-E – Neuronová síť také vydaná organizací OpenAI, zaměřuje se na generaci obrázku z textu

MidJourney – Podobné dělá i MidJourney Bot, tahle neuronová síť (která sice není tak velká jako DALL-E), rozdíl mezi DALL-E a Midjourney je takový, že MidJourney se zaměřuje více na malby zatímco DALL-E více na fotorealističnost

Github Copilot – Z této neuronové sítě nejvíce profitují programátoři :). Jedná se totiž o jakéhosi pomocníka při programování, se kterým se bavíte skrz komentáře u vašeho kódu a on vám tak napíše část kódu, který zrovna požadujete (nejde aplikovat na složitější problémy typu „hackni NASA“). Samotná neuronová síť byla natrénována na otevřených projektech ze stránky github.com

Etika u umělé inteligence

Naštěstí většina (ne li všechny) organizací ví, že nástroj umělé inteligence se dá velmi jednoduše zneužít, a díky tomu se snaží zamezit vstupům, které by mohly zapříčinit extrémní chování umělé inteligence. Např.: s ChatGPT nemůžete debatovat o Bohu, smyslu života, či názoru na lidskou rasu. U DALL-E a Midjourney nemůžete generovat NSFW či obrazy boha a dalších biblických pojmů.

I tak se ale najdou lidé, kterým se povede tyhle omezení obejít pomocí relativně jednoduchých triků.

FjJorGTVIAAeSJy
FjJtGTGVUAA09u3
FjJoi1kVEAAyKDO
FjJsVm7UUAAmKSB
FjJoaCpUcAIns_D

Předchozí
Další

Zdroj: twitter.com/spiantado.

Nutno však říct, že OpenAI opravilo chybu hned potom co se zveřejnila na twitter, takže už nejde reprodukovat. Zároveň se také zjistilo, že k tomu, aby se tento výstup stal, se musí požadavek několikrát opakovat.

Také bych rád připomněl, že tento příznak zdaleka neznamená, že ChatGPT není xenofobní, atd. Díky tomu, že ChatGPT bylo naučeno na spoustu článků z wikipedie a jiných zdrojů. Se zde také umělá inteligence naučila i o rasových segregacích, holocaustu, atd. Proto spíše tento problém souvisí se samotným požadavkem, který vlastně pouze požaduje nějaký logický závěr, který si umělá inteligence musela nějak najít.

Plagiátorství

Bohužel se ChatGPT začala zneužívat i pro psaní esejů, slohových prací i akademických prací. Díky tomu se stalo plagiátorství ještě závažnějším problémem, protože dnešní školní systém nemá jak správně tento problém vyřešit. Naštěstí (pro některé spíš naneštěstí), OpenAI začalo pracovat na softwaru který by měl determinovat zda-li byl text vygenerován umělou inteligencí. Mezi další software patří například GPTZero, který byl vytvořen studentem z Princetonské univerzity

Závěr

I přesto, že dosavadní vývoj umělé inteligence trápí problémy, už teď můžeme vidět, jak se automatizace pomalu začíná dostávat do našich životů, a v jistém je měnit k lepšímu. Jako tomu je například v lékařství, programování, ale i v běžném životě. Takže věřím tomu, že se do budoucna máme na co těšit.

Mladý energický a nadějný mladý muž se zářivým úsměvem

Daniel Pojhan

Víc o autorovi...