
Írán pohledem Evropana
Írán, země, kterou si mnozí představí jako zemi posetou teroristy, je i zemí krásy a umění.

Pár informací
Země ležící ve středním východě s 86 miliony obyvatel, hlavní město je Teherán s 10 miliony obyvatel, patřící k nejlidnatějším městem světa. Írán má za sebou dlouholetou historii, která ovlivnila Írán jak více tak méně.
Historie
Vše to začalo králem Kýrosem II. z rodu Achaimenovců – ti postupem času vybojovali říši obrovské rozlohy do které patřil Egypt, Malá Asie (Turecko), Írán, Sýrie, Írák, Afgánistán a Pákistán. Patřili k největším dobyvatelům své doby.
Persii pak obsadil Alexandr Makedonský, který zničil tehdejší hlavní město Persepolis.
Změna v Íránu
Teď se ale přesouváme do 20.století, kde vládne šáh Réza Chán z dynastie Pahlaví, který se přiklání k zemím jako je Británie a SSSR. Pak se ale Réza Chán začíná přiklánět k Německu, a Ruské a Anglické vztahy postupně mizí. Po vypuknutí 2. světové války, a začátky vlády Hitlera v Německu se SSSR a Anglie začínají bát jejich pozice v Íránu. Proto hned na to vtrhnou Sovětská a Anglická vojska do Íránu a přinutí šáha aby rezignoval. Hned po tom se na trůn dostane Muhammad Réza Pahlaví, který přinese Íránu modernizaci a novou politiku.
„Loutka“ americké vlády
Toho času se Americká vláda vrhá do politické situace v Íránu, a začíná Muhammada Rézu Pahlaví využívat pro rozvoj jejich politiky na Středním Východě. Íránský lid si ale všímá politického dění a začne se bouřit. Muhammad ale pouze chtěl zmodernizovat Írán a přivést ho k největšímu rozmachu, bohužel lid si toto neuvědomoval. Šáhův režim ale nebyl zrovna nejkrásnější, v Íránu byla třeba taky tajná policie a 2500 politických vězňů.
Islámská revoluce
V roce 1979 se přihodily masivní protesty proti šáhovi a šáh pak přešel do exilu. Převrat byl úspěšný a k moci se dostal Ajatolláh Ruholláh Chomejní který zformoval teokratickou vládu která začala porušovat lidská práva, ukončila vztahy s USA, Evropou a okolním světem a dostala k islámské ideologii. Ženy musely začít nosit šátky, byla zakázaná veřejná hudba, ženy nesměly vstupovat na stadion (teď už konečně mohou), atd. Z 2500 politických vězňů se počet dostal na 3200, lidi se bezdůvodně zatýkají. Tyto věci se dějí dodnes.


Dopad na dnešní politiku a Írán jako takový
Po revoluci se vztahy mezi Íránem a USA hodně zhoršily, v poslední době dostal Írán spoustu sankcí které se na Íránské ekonomice hodně podepsaly, dnes už se intenzita sankcí zmenšila, pořád ale jsou. Asi 5 miliónů lidí z Íránu žije mimo Írán. Poslední dobou se ale zvedá počet protestů. Sevření Íránské vlády také velmi lehce povoluje, ženy konečně po 40 letech mohou na fotbalové zápasy.

Města
Krásných měst je v Íránu hned několik, jako třeba Šíráz, Isfahán, Sůsy nebo Teherán.
Teherán:


Isfahán:


Šíráz:

