
Jevy na obloze pozorovatelné v 2023
Rok 2022 byl ve směru astronomických jevů vskutku pestrý. Pozorovatelé měli možnost zachytit několik meteorových sprch, v jiných částech světa pro změnu dvě totální lunární zatmění a samozřejmě krásné seřazení planet i s Měsícem! Minulý rok nás neminuly 3 superměsíce – jasnější i větší Měsíc. Ale co přínáší letošní rok?
Meteory putující po obloze jako šípy zůstanou pestrými. V lednu se naskytla možnost pozorovat Kvadrantidy. Ty patří mezi nejlepšími sprchy, jelikož se vyznačují tím, že mají kolem 25 jasných meteorů za hodinu. Konkrétně byly viditelné 3. až 4. ledna. Také se již na obloze odehrálo vystoupení komety C/2022 E3 ZTF, jedná se o nově objevenou kometu, naposledy ji viděli Neandrtálci. Nejblíže k Zemi se nacházela 1. února.
Nadcházející událostí jsou Lyridy. Tento jev doprovázející duben bude pozorovatelný 16. až 25. Lyridy se dají považovat za milé uvítání jara. Nejaktivnější budou 23. 4. ve tři hodiny ráno. Čeká nás v průměru 20 meteorů za hodinu. Následují Éta Aquaridy asociované s Halleyovo kometou – jsou zbytky prachu a částí komety. Nemají ostré maximum, ale jsou viditelné každý rok od 21. dubna do 20. května; tento rok specificky od 4. do 5. května. Delta Aquaridy se předvedou 29. až 30. července. Své jméno dostaly podle souhvězdí Vodnáře (Aquarius), ze kterého vyzařují. Pro ně jsou potřeba opravdu tmavé podmínky, protože jistě nepatří mezi ty nejjasnější sprchy.
Dostáváme se k Perseidám, jejich maximum představuje fascinujících 50 až 110 meteorů za hodinu! Roj vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Když tato kometa navštívila Zemi v letech 1991-1993, bylo možno vidět 300 meteorů za hodinu! Budou zachytitelné od 11. do 13. srpna.
Podzim nám přinese Draconidy a Orionidy. 8. až 10. a 20. až 21. října. Jsou pojmenovány po jednom z nejrozpoznatelnějších souhvězdí – Orionu. Stejně jako Éta Aquaridy pocházejí z Halleyovy komety. Listopadové Leonidy nám od 17. do 18. předvedou přibližně 13 meteorů za hodinu. Občas se projeví meteorovými bouřemi (tisíce světýlek putujících nad námi), avšak ty tento rok neočekáváme. Poslední meteorový roj se odehraje 13. až 14. prosince s názvem Geminidy – podle Gemini, Blíženců. Je to ta největší, nejpravidelnější a nejaktivnější kosmická sprcha roku! Celých 70 padajících hvězd za hodinu! Zima poskytuje štědré podmínky pro pozorování, obloha temná dřívěji, takže není potřeba tyto jevy po nocích honit.
Kde pozorovat?
K pozorování stačí příjemné podmínky vzhledem k obloze. To znamená minimum světelného smogu a žádné mraky. Stačí zajet někam na hory či kamkoliv jinam do přírody, daleko od otravných světel větších měst. Dobré jsou rozhodně louky, kde nepřekážejí stromy. Je potřeba znát radianty roje, který se snažíte vidět, například radiant Orionid je Orion, Perseid je Perseus atd. Jasný Měsíc omezuje počet viditelných padajících hvězd, pozorujte lunární cyklus a porovnejte ho s dobou sprchy. K samotnému pozorování vám vystačí oči. Přeji šťastně pozorování!

