7 druhů odpočinku

19.01.2023 / Anna Volfová / Zajímavosti

Věřte tomu nebo ne, odpočinek nepředstavuje sebou po těžkém dni plácnout do postele a dát si odpoledního šlofíka. Spánek a odpočinek jsou totiž dvě různé věci, jak říká Saundra Dalton-Smith, spisovatelka a vědecká pracovnice.

Většina z nás si nejspíš pod pojmem odpočinek představí právě spánek. Přesto se ale mnohdy ráno vzbudíte a cítíte se, jako by vás přejel parní válec a není to tím, že jste se dlouho do noci šprtali matiku nebo projížděli Tiktok. Dodrželi jste zdravou míru spánku, ale přesto se do nového dne probouzíte, jako byste ani nespali. Jak to?

Odpovědí na to může být právě to, že vaše unavenost, nepramení z nedostatku spánku. Vaše tělo vám jen dává najevo, že potřebuje jiný druh odpočinku. A těch je rovnou sedm a není těžké je naplnit.

Fyzický odpočinek

Sám o sobě se skládá ze dvou druhů, a to z aktivního a pasivního odpočinku. Při odpočívání pasivně si můžete vybrat právě ten šlofík nebo povalování se na gauči. Ten aktivní naopak představuje protažení se, uvolnění skrze pohyb, jóga. Právě fyzický odpočinek je dobré si dopřát si každý den.

Duševní odpočinek

Duševní vyčerpání se může projevit nesoustředěním, pocitem stresu a tlaku a myšlenky se vám honí hlavou jako splašené. Nemůžete spát, protože stále na něco myslíte. Prvky duševního odpočinku jsou poměrně jednoduché a jdou snadno zařadit do všedního dne. Jde například o krátké dechové cvičení, meditaci nebo jen pozorování přírody, koukání se z okna, udělat něco spontánního a vyrazit si na procházku do lesa či do polí. Odlepit se od monitoru a displeje a věnovat se alespoň na chvíli přítomného okamžiku. A třeba právě proto, abyste usínali lépe, je fajn nechat si vedle postele notes, do kterého si své myšlenky vypíšete. Schválně to zkuste ;).

Emoční odpočinek

Emoční odpočinek do jisté míry souvisí s tzv. people-pleasingem, kdy se snažíte vždy vyhovět ostatním a neumíte říci ne. Nemusí se ale jednat jen o tento případ, vyčerpání se může dostavit když na sebe máte vysoké nároky, neumíte vypnout a dlouhodobě snášíte stres ze školy/práce. Emoční vyčerpání je taky jeden z příznaků vyhoření. Projevuje se střídáním nálad jak na houpačce; chcete, aby vás lidé nechali na pokoji. Jak mu ale zabránit? Mít dostatečný spánek, dechová cvičení, jóga, meditace, fyzická aktivita, dělání toho, co vás baví – to vše je odpovědí na to, jak si dopřát emoční odpočinek.

Smyslový odpočinek

Smyslové vyčerpání nastává, když váš mozek nedokáže zpracovat množství smyslových vstupů. Jednoduše nezvládá multitasking a vaši roztroušenou pozornost (puštěná televize, do toho psaní na počítači, odepisování na zprávy v mobilu, puštěné písničky). Mnoho z nás si zvyklo na to, že věnovat se jen jedné činnosti je zkrátka nuda a například filmy, které dřív samy o sobě měly zabavit, si pouštíme do pozadí k učení. Přetížení ovšem může nastat i v běžném pracovním dni, a to kvůli hluku kolem vás, příliš silnému pachovému podnětu nebo blikajícímu světlu.

Že tento druh odpočinku potřebujeme, zjistíme tak, že pociťujeme něco z následujícího: pocity úzkosti či ochromení, podrážděnost, stres, neschopnost se soustředit či jen nepohodlí. A jak na to? V běžném dni stačí na chvíli zavřít oči, vypnout internet, vyjít na čerstvý vzduch nebo si dopřát chvíli někde, kde je ticho, dopřát si pracovat v tichém prostředí, pokud je to možné.

Duchovní odpočinek

Ten potřebujeme ve chvíli, pokud se cítíme být vězněm svých problémů, cítíme se prázdní a běžně se vyrovnáváme s neklidem. Nemusí nutně souviset s náboženstvím, spíš s takovým znovu uvědoměním sebe sama a toho, kým jsem. Zkuste se projít v přírodě, meditovat, jen tak poslouchat hudbu bez dělání čehokoli jiného, napsat si, co nám udělalo ten den radost a za co jsme vděční. Zeptat se, za co jste na sebe hrdí (protože se určitě něco najde 😉).

Kreativní odpočinek

Nedostatek inspirace či kreativity lze vyřešit tak, že svůj mozek necháte pracovat jen tak, bez toho, abyste jej k nějaké tvořivosti nutili. Skvělým nástrojem jsou procházky a výlety v přírodě, sport, kulturní zážitek (divadlo, koncert, kino,…), meditace a čtení knih. Inspirace neběží 24/7 a je v pořádku, že si potřebujete dopřát čas, kdy tvůrčí energii načerpáte zpět.

Sociální odpočinek

Ten nejspíš potřebuje mnoho z nás, když se cítíme vyčerpaní z lidí a vztahů, které máme. V tuto chvíli je nutné říct si, jestli lidé, kteří nás obklopují, nejsou právě zdrojem našeho vyčerpání a zda naši přítomnost jen neotravují svou toxicitou.

Řešením ale nemusí být jen strávení nějakého času o samotě, ale najít si čas na lidi, přátele, jejichž přítomnost nás energií naplňuje, kterým se můžete vypovídat a pokecat jen tak a cítíte se s nimi krátce řečeno fajn. A určitě neuškodí vypnout na den sociální sítě. Mohou nám toho spoustu nabídnout, ale nic se nesmí přehánět. Pokud sledujete stránky/profily, které vás hodí do špatné nálady, srovnáváte se kvůli nim s jinými, nebo jen bezcílně scrolujete, je to jasná red flag.

Tímto článkem jsem vám chtěla stručně představit a seznámit vás se způsoby, jak svůj život vyvážit a třeba i zlepšit. Možnosti jsou nekonečné. Je ale na vás, jestli se o to pokusíte. Na internetu i v knihách si o odpočinku můžete najít ještě mnoho nových informací a rozhodně je to oblast, kde stojí zato se trochu pošťourat.

A moc doporučuji si pustit krátké povídání o 7 druzích odpočinku od Saundry Dalton-Smith. https://www.youtube.com/watch?v=ZGNN4EPJzGk

Autor Mikulášského deníku, jehož tvář není známá

Anna Volfová

Víc o autorovi...