
Proč může Andrej Babiš i přes trestní stíhání kandidovat na prezidenta?
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) před nedávnem oznámil kandidaturu na post prezidenta České republiky. Toto oznámení vyvolalo značné množství diskusí a kontroverzní. Andrej Babiš je totiž trestně stíhán za pomoc k dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Událost již před několika týdny vyústila v soudní řízení. Taková situace se dosud v dějinách naší republiky neopakovala – prezidentský kandidát čelí žalobě.
Andrej Babiš svou kandidaturu oznámil v neděli 30. října 2022 na tiskové konferenci. Toto oznámení vzbudilo v občanech značné obavy o to, co se bude dále dít, pokud by Babiš ve volbách zvítězil. Probudilo také nejistotu v tom, zdali bude trestní stíhání přerušeno, či nikoliv, a dále jestli je vůbec možné, aby kandidoval. Tato situace totiž v dějinách naší republiky dosud nenastala a tak je vcelku pochopitelné, že okolo Babišovy kandidatury nyní panují spekulace.
Může kandidovat i člověk, který je trestně stíhán?
Samozřejmě, že může. Jedním ze základních principů demokratického právního státu, jako je právě Česká republika, je tzv. presumpce neviny. Tato právní domněnka vychází z Listiny základních práv a svobod. Říká nám, že na každou osobu, která je obžalována, či se nachází v právním řízení, je nutno pohlížet jako na osobu nevinnou, až do finálního soudního rozsudku. Tedy aby se na danou osobu dalo pohlížet jako na osobu vinou, je třeba její vinu nejdříve prokázat. Je to tedy určitá ochrana osob, aby s nimi bylo jednáno jako s nevinnými. Pokud by se stalo, že by osoba byla prohlášena za vinnou a podala odvolání, presumpce neviny by platila až do rozhodnutí odvolacího soudu.
Babiš může bez obav ohlásit kandidaturu a spokojeně začít sbírat podpisy do archu. Takové odvolání trvá většinou delší dobu a soudy se většinou vlečou i několik měsíců. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by do zahájení a vyhlášení výsledků prezidentských voleb by odvolací soud rozhodl. Pravděpodobnější je tedy spíše situace, že Andrej Babiš bude stále považován za nedotknutelného, právě v době voleb. Ovšem nehraje to až takovou roli, neboť voleb se může zkrátka zúčastnit i osoba již odsouzená, neboť neexistuje pravidlo, které by toto zakazovalo.
Odsuzující rozsudek v kauze Čapí hnízdo nemůže Babiše ohrozit. V České republice může kandidovat i být následně zvolen člověk, který je trestně stíhaný a dokonce i člověk pravomocně odsouzený.

Co se stane, pokud bude Babiš prezidentem?
Jako prezident by měl Babiš značnou výhodu. Prezident totiž nemůže být během vykonávání své funkce stíhán. Pokud by tedy u voleb uspěl, soudní řízení by muselo být přerušeno a tak by Babiš měl po dobu pěti let šanci se připravovat na další volby, které by představovaly jeho další možnost znovu zvítězit a vyhnout se tak obnovení soudu. Jeho další možností by pak bylo omilostnění prezidentem.
„Ano, rozhodl jsem se kandidovat na prezidenta České republiky. Můžu nabídnout své schopnosti vyjednavače a krizového manažera. V zahraničí jsem naši zemi důstojně zastupoval. Můžu slíbit, že se nikdy nic nezmění na mé urputnosti i pracovitosti. Za dobu, co jsem v politice, si dokáži prosadit svou, nebo pro to udělám maximum,“ prohlásil Babiš na tiskové konferenci.
Může prezident udělit milost sám sobě?
Prakticky ano. Neexistuje žádný zákon, který by toto zakazoval. Stejně, jako žádný obžalovaný člověk v historii republiky nekandidoval, tak ani nebyl zvolen a tím pádem se ani nemohl omilostnit. Pokud by se tak ale stalo, bylo by to zřejmě velmi neetické a nečestné.
Pokud by byl Babiš zvolen prezidentem, pak by po dobu 5 let měl politickou imunitu, během které by v poklidu vykonával funkci prezidenta České republiky. Po uplynutí jeho mandátu má možnost být zvolen znovu. Hrozby vězení se zvolením však nezbaví, neboť po skončení jeho funkčního období bude možné trestní stíhání obnovit. Zbývalo by mu už jen omilostnění v té době aktuálním prezidentem.

